- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1141 megtekintés
Hozzászólások
Remek, kb. úgy 20 évet késtek vele. Szerencsére teljesen eljárt az idő ezek felett a szarok felett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Markdown, adoc, latex vagy yaml és json lett volna a helyes döntés?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az idejet sem tudom, hogy mikor lattam az allamigazgatasban ket szerv kozott olyan doksiforgalmat, amiben szabadformatumu doksik lettek volna, szoval ja, akar JSON is mehetne ennyi eroval
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Olvasd el a cikket.
A németek az adatcserére JSON, XML és CSV-t jelöltek meg.
Az ODF és PDF/UA a dokumentumformátumok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még pár évtized és felfedezik a YAML-t is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, csak azt ne. Ezerféle inkompatibilis implementációja van, meg problémái (type autodetection például).
Kevés lib implementálja helyesen: https://matrix.yaml.info/
Egyik legjobb rész: kilencféleképpen írhatsz többsoros karakterláncot: https://stackoverflow.com/questions/3790454/how-do-i-break-a-string-in-…
Nem véletlenül létezik a StrictYAML, de az nem a teljes 1.2.2-es verziójú YAML.
Olyan ez, mint a Markdown, ezerféle egymással nem kompatibilis Markdown-variáns van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Cserébe legalább baszott lassú.
A yaml humán fele jó*, de az itt az odt.
*kivéve, ha becsípődésed van, mint a z betűs kollégának
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi lassú? A StrictYAML? Nem igazán értelek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A parserek.
Jó, lehet, hogy csak a pythonos ótvar szar, mert végiggondolva a többit akkor nem mértem, mert nem volt érdekes. De a jsonhöz képest nagyon durván fos volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Két ember között? Dehogy. Amíg az igazítást soremelésekkel meg space-ekkel csinálják: addig jó, sőt, jobb ezeknek a digitális írógép, a plaintext.
Ha RFC-t írni jó, azt hiszem el lehet vele lenni. Nincs vendor lock-in. Nincsenek rejtett tartalmak. Nincs security probléma. Nincs kompatibilitási probléma. Az információ pedig átjut.
Dokumentációnak? Annak bármit, csak ne odf-et (vagy épp docx-et).
Dinamikus tartalomhoz, formokhoz? Szerencsére már szinte mindenhol valamilyen webes szolgáltatás van mögötte.
De egyébként a HTML-t semmi sem veri manapság. Igen, a word is tud HTML-be menteni. Már az Office 95 óta tud HTML-be menteni. A HTML pedig rendelkezik egy olyan feature-set-el, ami nem rekedt meg 1997-ben, rendelkezik egy olyan leíró nyelvvel, ami még éppen elegendő, és nem egy bináris formátum átírva xml-be, és van hozzá mondjuk két használható böngészőmotor, ami szinte minden platformra elérhető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, a word is tud HTML-be menteni. Már az Office 95 óta tud HTML-be menteni.
Egyszer majd nézz bele egy ilyen word által mentett html-be! Agyhalál.
A helyzet állandóan változik, és ha azt akarjuk, hogy gondolkodásunk megfeleljen az új helyzetnek, akkor tanulnunk kell. – 毛泽东
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel tisztában vagyok, ettől még egy olyan formátum, amit 20 év múlva is meg lehet majd nyitni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilvánvaló, hogy egy ilyen dokumentumszabvány-előírásnál nem csak technikai szempontok vannak, hanem hogy kinek a lobbistái állnak éppen jobban. Ettől még nem butaság az ODF. Még a szöveges dokumentumra OK lehet a HTML, bár ott is sokszor lényeges, hogy vannak oldalak, ezt a HTML nem igazán tudja, az Office-okból kimentett HTML meg végképp nem. A spreadsheetekről és prezentációkról nem is beszélve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez így van, teljesen jó, időtálló, kis erőforrással szerkeszthető és olvasható formátum. Én nem a html ellen vagyok, hanem csak a word által mentett html ellen.
A helyzet állandóan változik, és ha azt akarjuk, hogy gondolkodásunk megfeleljen az új helyzetnek, akkor tanulnunk kell. – 毛泽东
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eljárt az idő felettük? Milyen szempontból? Megromlanak a betűk benne vagy hogy?
Make it as simple as possible, but not simpler. - A. Einstein
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt részleteznéd?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is nagy híve vagyok a TXT-nek, csak az a baj, hogy az nroff (groff se!) nem igazán támogatja az UTF-8-at, márpedig a németeknek is vannak ekezetes bötveik. (Isten bizony ismertem vi-ban dolgozó titkárnőt. Azóta lehet már nem olyan csinos ő sem.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, sajnos a runoff, nroff, groff vonal kiöregedett, se UTF-akárhány, se OpenType feature-ök, se mikrotipográfiai finomságok (bizonyos írásjelek kilógatása a margón), dupla szélességű ázsiai karakterek, alternatív írásirányok, színprofilok, stb.. nem támogatottak, és nem is lesznek, mert nem reformálják meg a szabványt.
A (La)TeX is kiöregedett már, de annál csináltak idővel mindig új alvariánsokat, pdf*, Xe*, Lua*, amibe belelapátolták a legújabb funkciókat.
“Linux isn't an OS, it's a troubleshooting sim game.” (a YouTube commenter)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nem igaz így. Bőven megvan a maga helye, ahol van értelme. Pl: a szállító küld egy IT telepítési, üzemeltetési dokumentáció köteget, amelyet később az államban dolgozó IT-soknak kell karbantartaniuk, frissíteniük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a szállító küld egy IT telepítési, üzemeltetési dokumentáció kötegetÉs erre miért is nem jobb a markdown vagy a html?
Markdown-ból simán lehet html-t generálni, abból meg minden böngésző tud pdf-et csinálni, ha valaki nyomtatásra vetemedne még így a XXI. században...
Nem doksi jellegű cuccra meg tényleg sokkal jobb a json / csv / stb. könnyebben feldolgozható, mint egy bármilyen .docx / .odfx / .xlsx vagy mi is manapság az .xls neve...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A cikket nem olvastam el, de közalkalmazottról van szó, nem szakemberről. Kétlem, hogy a markdown-ban penge lenne. És melyiket használják? strict? gfm? common? multi? php?
Egy screenshotot is docx-ben küldenek el, nagyon kételkedek benne, hogy el tudna szakadni egy átlag közalkalmazott a (kedvenc)office-ától.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az alklmazott, a jelentősen lekorlátozott gépén úgy küldi el a screenshootot, ahogy tudja. Nálunk az egyik gépen a paint is le van tiltva, tudsz képernyőképet készíteni, de nem tudod semmibe beilleszteni De egy office az van, abba tudjuk. Szóval, nem baromság ez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is kaptam már e-mailben képernyőképet valami hibahelyzetről, amikor a képernyőképet valamiért egy Excel-táblába szúrták be, majd a táblázatot egy Word doksiba.
Egyetlen egyszer próbáltam, nekem akkor sikerült: Képernyőképet készítettem simán PrtScr-rel, majd az elindított levelezőben nyomtam egy Ctrl-V -t a levél törzsében. Értem, hogy nálatok korlátozottak a lehetőségek, de akkor is - az én módszeremhez még kevesebb eszköz kell.
Esetleg fel kéne nyitni a szemüket, a helyett hogy egy totál ökörséghez bólogatunk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kifejtenéd, hogy miért járt el az idő az ODF és Pdf/UA felett? Mert szerintem egyik felett se fog, mindkettő nyílt formátum, tudnak mindent, amit kell. A Pdf-nél a mai napig nincs jobb nyomdai formátum (annyira overengineered, hogy még virtuáli gépet, Doomot is futtat), az ODF-en meg nincs mi elavuljon, mert lényegében csak egy XML-es formázású plain text, szabvány zip/zlib megoldással tömörítve. Ahogy a *(La)TeX, markdown, HTML, PS, stb. nem avult el, úgy ezek se fognak.
“Linux isn't an OS, it's a troubleshooting sim game.” (a YouTube commenter)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eloszor jelent meg ennek igen valos es velos szakmai oka:
A Microsoft AI dev + AI QA-ja elerte, hogy mostmar olyan doc/docx-ek amik 20 even at ugyanugy neztek ki az osszes MS Office-ban, azok az uj Office-ban Copilot suite-ban mashogy renderelodnek. Pedig eddig az volt az erv, hogy a LibreOffice adott esetben maskepp renderel...
Erre is jo volt az AI
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez egy 2006-os hír nem?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni