Németországban az ODF szabvánnyá válhat a közigazgatási dokumentumcserében

Úgy néz ki, Németország a közszférában az ODF-et tolja előtérbe: a cél, hogy 2027-re az ODF legyen a dokumentumcsere szabványa, miközben a Deutschland-Stack ODF-et és PDF/UA-t nevez meg dokumentumformátumként.

Részletek itt.

Hozzászólások

Remek, kb. úgy 20 évet késtek vele. Szerencsére teljesen eljárt az idő ezek felett a szarok felett.

Na, csak azt ne. Ezerféle inkompatibilis implementációja van, meg problémái (type autodetection például).
Kevés lib implementálja helyesen: https://matrix.yaml.info/

Egyik legjobb rész: kilencféleképpen írhatsz többsoros karakterláncot: https://stackoverflow.com/questions/3790454/how-do-i-break-a-string-in-…

Nem véletlenül létezik a StrictYAML, de az nem a teljes 1.2.2-es verziójú YAML.

Olyan ez, mint a Markdown, ezerféle egymással nem kompatibilis Markdown-variáns van.

Két ember között? Dehogy. Amíg az igazítást soremelésekkel meg space-ekkel csinálják: addig jó, sőt, jobb ezeknek a digitális írógép, a plaintext.

Ha RFC-t írni jó, azt hiszem el lehet vele lenni. Nincs vendor lock-in. Nincsenek rejtett tartalmak. Nincs security probléma. Nincs kompatibilitási probléma. Az információ pedig átjut.

Dokumentációnak? Annak bármit, csak ne odf-et (vagy épp docx-et).

Dinamikus tartalomhoz, formokhoz? Szerencsére már szinte mindenhol valamilyen webes szolgáltatás van mögötte.

De egyébként a HTML-t semmi sem veri manapság. Igen, a word is tud HTML-be menteni. Már az Office 95 óta tud HTML-be menteni. A HTML pedig rendelkezik egy olyan feature-set-el, ami nem rekedt meg 1997-ben, rendelkezik egy olyan leíró nyelvvel, ami még éppen elegendő, és nem egy bináris formátum átírva xml-be, és van hozzá mondjuk két használható böngészőmotor, ami szinte minden platformra elérhető.

Igen, a word is tud HTML-be menteni. Már az Office 95 óta tud HTML-be menteni.

Egyszer majd nézz bele egy ilyen word által mentett html-be! Agyhalál.

A helyzet állandóan változik, és ha azt akarjuk, hogy gondolkodásunk megfeleljen az új helyzetnek, akkor tanulnunk kell. – 毛泽东

Nyilvánvaló, hogy egy ilyen dokumentumszabvány-előírásnál nem csak technikai szempontok vannak, hanem hogy kinek a lobbistái állnak éppen jobban. Ettől még nem butaság az ODF. Még a szöveges dokumentumra OK lehet a HTML, bár ott is sokszor lényeges, hogy vannak oldalak, ezt a HTML nem igazán tudja, az Office-okból kimentett HTML meg végképp nem. A spreadsheetekről és prezentációkról nem is beszélve. 

Ez így van, teljesen jó, időtálló, kis erőforrással szerkeszthető és olvasható formátum. Én nem a html ellen vagyok, hanem csak a word által mentett html ellen.

A helyzet állandóan változik, és ha azt akarjuk, hogy gondolkodásunk megfeleljen az új helyzetnek, akkor tanulnunk kell. – 毛泽东

Én is nagy híve vagyok a TXT-nek, csak az a baj, hogy az nroff (groff se!) nem igazán támogatja az UTF-8-at, márpedig a németeknek is vannak ekezetes bötveik. (Isten bizony ismertem vi-ban dolgozó titkárnőt. Azóta lehet már nem olyan csinos ő sem.)

Igen, sajnos a runoff, nroff, groff vonal kiöregedett, se UTF-akárhány, se OpenType feature-ök, se mikrotipográfiai finomságok (bizonyos írásjelek kilógatása a margón), dupla szélességű ázsiai karakterek, alternatív írásirányok, színprofilok, stb.. nem támogatottak, és nem is lesznek, mert nem reformálják meg a szabványt.

A (La)TeX is kiöregedett már, de annál csináltak idővel mindig új alvariánsokat, pdf*, Xe*, Lua*, amibe belelapátolták a legújabb funkciókat.

“Linux isn't an OS, it's a troubleshooting sim game.” (a YouTube commenter)

a szállító küld egy IT telepítési, üzemeltetési dokumentáció köteget
És erre miért is nem jobb a markdown vagy a html?
Markdown-ból simán lehet html-t generálni, abból meg minden böngésző tud pdf-et csinálni, ha valaki nyomtatásra vetemedne még így a XXI. században...

Nem doksi jellegű cuccra meg tényleg sokkal jobb a json / csv / stb. könnyebben feldolgozható, mint egy bármilyen .docx / .odfx / .xlsx vagy mi is manapság az .xls neve...

A cikket nem olvastam el, de közalkalmazottról van szó, nem szakemberről. Kétlem, hogy a markdown-ban penge lenne. És melyiket használják? strict? gfm? common? multi? php?

Egy screenshotot is docx-ben küldenek el, nagyon kételkedek benne, hogy el tudna szakadni egy átlag közalkalmazott a (kedvenc)office-ától.

Én is kaptam már e-mailben képernyőképet valami hibahelyzetről, amikor a képernyőképet valamiért egy Excel-táblába szúrták be, majd a táblázatot egy Word doksiba.

Egyetlen egyszer próbáltam, nekem akkor sikerült: Képernyőképet készítettem simán PrtScr-rel, majd az elindított levelezőben nyomtam egy Ctrl-V -t a levél törzsében. Értem, hogy nálatok korlátozottak a lehetőségek, de akkor is - az én módszeremhez még kevesebb eszköz kell.

Esetleg fel kéne nyitni a szemüket, a helyett hogy egy totál ökörséghez bólogatunk.

Kifejtenéd, hogy miért járt el az idő az ODF és Pdf/UA felett? Mert szerintem egyik felett se fog, mindkettő nyílt formátum, tudnak mindent, amit kell. A Pdf-nél a mai napig nincs jobb nyomdai formátum (annyira overengineered, hogy még virtuáli gépet, Doomot is futtat), az ODF-en meg nincs mi elavuljon, mert lényegében csak egy XML-es formázású plain text, szabvány zip/zlib megoldással tömörítve. Ahogy a *(La)TeX, markdown, HTML, PS, stb. nem avult el, úgy ezek se fognak.

“Linux isn't an OS, it's a troubleshooting sim game.” (a YouTube commenter)

Eloszor jelent meg ennek igen valos es velos szakmai oka:

A Microsoft AI dev + AI QA-ja elerte, hogy mostmar olyan doc/docx-ek amik 20 even at ugyanugy neztek ki az osszes MS Office-ban, azok az uj Office-ban Copilot suite-ban mashogy renderelodnek. Pedig eddig az volt az erv, hogy a LibreOffice adott esetben maskepp renderel...

Erre is jo volt az AI