A TDF kirúgta a LibreOffice fejlesztőinek nagy részét

A The Document Foundation (TDF) körüli folyamatos brazil szappanopera egy újabb izgalmas fejezetében a tagvizsgáló bizottság úgy döntött, hogy a közösség növekedése és az alapítvány küldetésének még jobb teljesítése érdekében helyénvaló lenne minden Collabora Productivity alkalmazottat és partnert kizárni a tagságból. Az, hogy a TDF ilyen sok embert (34) kizár – bizonyítatlan jogi aggályokra és kollektív bűnösségre hivatkozva –, miközben minden idők tíz legaktívabb közreműködője közül jelenleg hét a Collabora Productivitynél dolgozik, teljesen új értelmet ad a meritokráciának. Ez a zseniális, ötdimenziós sakkhúzás annak a folyamatnak a csúcspontja, amely során a TDF az elmúlt években számos alapítóját elveszítette a tagságból: Thorsten Behrens, Jan Holesovsky, Rene Engelhard, Caolan McNamara, Michael Meeks, Cor Nouws és Italo Vignoli már nem tagok. A megmaradt aktív alapítók közül négyből három fizetett TDF-alkalmazott (közülük egyik sem dolgozik a LibreOffice-on programozóként).

További információ: https://www.collaboraonline.com/blog/tdf-ejects-its-core-developers/

A Collaboránál az élet és a fejlesztés megy tovább.

(Nem áprilisi tréfa.)

Hozzászólások

Lassan, de biztosan a LibreOffice is kuka lesz?

A Collabora folytatja saját termékei fejlesztését (Collabora Office, Collabora Online), ezt már teljesen saját infrastruktúrán teszi. A LibreOffice fejlesztésébe ezentúl csak annyit tesz bele, amennyi feltétlenül szükséges. A LibreOffice jövőjéről még korai találgatni, a 0. napon vagyunk.

Azért azt tegyük hozzá, hogy ritka az az eset, amikor a munkát végzőket kirakják, majd ezután a projekt megtáltosodik.


Két utat látok:
1. LO megy a süllyesztőbe, a Collabora Office az új LO.

2. A TDF-ben sikerül le/visszacserélni a vezetést az értelmes tagokra. (Az, hogy pl. Michael Meeks már nem tagja, komolytalanná teszi az egészet a szememben.)

A TDF-ben 2 évente esedékes a kuratóriumválasztás. A mostani kuratórium nem indult rosszul, de idővel többségbe került egy nem fejlesztői frakció (jogász, bürokrata, marketinges stb.) miután többen idő előtt távoztak ilyen vagy olyan okokból. A kuratórium mandátuma februárban lejárt, de nem írtak ki január elején új választást. Most már ha lesz választás, azon a megmaradt tagság fog szavazni. Gondolom az volt az elképzelés, hogy ők majd újraválasztják a mostani garnitúrát. Meglátjuk. 

2024-ben 1,3 millió euró volt a bevétel. Most nem tudtam kikeresni, az a szám is szokott keringeni, hogy most mennyi pénzük van a bankszámlán (mondjuk 3 millió). A fő kiadásuk a staff fizetése, ez 2024-ben 1 millió volt, kisebb részben az infrastruktúra. A bevétel fő forrása a letöltési oldalon elhelyezett adománykérő űrlap, sokan letöltik és sokan fizetnek. Illetve az app store-okban is elérhető a LibreOffice pár euróért. Szerintem ez a modell még sokáig működőképes lehet.  (https://www.documentfoundation.org/financials-and-reports/

🥷▬▬ι═══════ﺤ 💀

Seppuku?

Kár ezért, mert a LibreOffice stabilitását pont a tapasztalt fejlesztők adják. Jó lenne egy átlátható ütemterv arról, hogyan pótolják a kieső kapacitást.

<smart>quote</smart>

majd előfizetnek claude-ra, oszt jónapot

A legjobb úton halad afelé. Eddig minden hozzájárulónak át kellett adnia a copyrightját CLA-val az Ascensio Systemnek, akik így bármikor csinálhattak zárt kódú, extra funkciókkal ellátott kereskedelmi verziót. Illetve elkezdte lezárni funkciókat mint például mobilalkalmazásos szerkesztést. 

Az Euro-Office mögötti fejlesztők nem birtokolják a copyright jogokat. Ha életben tud maradni ez a fork, akkor tisztán opensource Office csomag lesz, ha egyszer valaki belefejleszt egy funkciót akkor az örökre opensource marad. Lesz benne Nextcloud kód, IONOS kód, Proton kód és ezer független fejlesztő kódja és nincs egyetlen copyright tulajdonos, aki bármikor bezárhatja a kódot vagy egy részét. 

Ez az optimista narratíva. Szerintem a következő történt. 

Adott a Nextcloud, akinek partnere a Collabora és az ONLYOFFICE is (utóbbi már múlt idő), és feltételezhetően a Nextcloudnak van egy csomó elkölteni való pénze. Az OK, hogy akarnak egy office csomagot a Nextcloud alá, de ahelyett hogy a szakértő partnerekbe befektettek volna, elhatározták, hogy nekik saját kell, és versenytársként lépnek fel a partnereikkel szemben. Már korábban is próbálkoztak, írtak valami egyszerű szövegszerkesztőt és táblázatkezelőt (php-ban?). A mostani próbálkozás az Euro-Office. Fogták az ONLYOFFICE GitHub-on levő forráskódját, leforkolták, kitörölték licence headerből, ami nekik nem tetszett, és kihirdették, hogy most fel van szabadítva a kód, jöhet mindenki csatlakozni. Állítólag saját maguk is fel fognak venni embereket erre. Hogy hol találnak, az más kérdés, szerintem nincs olyan sok a piacon. "ezer független fejlesztő"? LOL.

Az ONLYOFFICE ezért nyilván felháborodott. A Collabora sem tapsikol örömében. Tulajdonképpen nem is értem, hogy ez mire volt jó. Jogi aggályok, partnerek cserbenhagyása, várható fejlesztési nehézségek... Mielőtt valaki azzal jön, hogy a verseny jó, és felhasználók jól járnak, szerintem ez nem igaz. Nem járnak jól 8 darab félkész open source office-szal. Nem olyan könnyű office szoftver írni, bár elkezdeni könnyű, szintre hozni nehéz. 

Az ONLYOFFICE-nak volt egy ötlete, hogy a dokumentummodelljét az OOXML DOM-ra építette fel. Ezzel elérték, hogy bármilyen MS Office dokumentumot megnyitnak és visszamentenek, abban nem lesz adatvesztés. Ez szép, de ettől még korántsem tudják az összes MS Office feature-t. Más fájlformátumok támogatása nem olyan jó. A dokumentumot helybe tölti le, a böngészőbe. A közös szerkesztés más felhasználókkal a változások tranzakcióján alapul, ami egy igen nehéz probléma, és valószínűleg megoldhatatlan. Ezzel nem vontam kétségbe, hogy lehet olyan felhasználási terület, ahol tökéletesen megfelel. 

Megnéztem ezt az Euro-Office-t: bottal se piszkálnám. A már eleve elég gáz OnlyOffice licencre még rátettek egy lapáttal az önkényes "a mi jogászunk szerint ezt törölhetem" megoldással. De abban is megerősített, hogy Nextcloudot se fogok ezután se bevezetni sehol.

Ezek után, ha valaki open-source Office-t akar, marad a Collabora valamelyik megoldása.

Nincs OnlyOffice licenc. Az OnlyOffice AGPLv3 licencet használ amibe beleírtak két pontot, eléggé amatőr koca-jogászkodással. Ez a két vitatott kiegészítő pont a következő, amit az AGPLv3 licenc 7-es szakasza alá szúrtak be:

  • A logó megtartásának kötelezettsége (AGPL 7(b) pont alapján): Előírták, hogy aki módosítja és terjeszti a szoftvert, annak kötelezően meg kell tartania az eredeti ONLYOFFICE logót a felhasználói felület bal felső sarkában.
  • A védjegyhasználat megtagadása (AGPL 7(e) pont alapján): Kijelentették, hogy a licenc nem ad semmilyen jogot az ONLYOFFICE védjegyeinek (beleértve a nevet és a logót) használatára.

Az Euro-Office fejlesztői eltávolították ezeket a feltételeket és az ONLYOFFICE logókat a saját verziójukból. Ennek jogi és logikai oka a következő volt:

Az ellentmondás vagy mondjuk úgy, hogy a 22-es csapdája. A két fenti pont teljesen ellentmond egymásnak. Az 1. pont kötelez arra, hogy használd a logójukat, ami védjegy oltalom alatt áll). A 2. pont viszont kifejezetten megtiltja, hogy használd a védjegyüket. A fork készítői szerint lehetetlen megfelelni egy olyan licencnek, ami kötelez valami olyanra, aminek a használatára nem ad jogot.

Az AGPLv3 "További korlátozások tilalma": Az AGPL 10-es szakasza kimondja, hogy "Nem szabhatsz ki további korlátozásokat a jelen licenc alapján megadott [...] jogok gyakorlására." A fork készítői szerint a kötelező logóhasználat egy érvénytelen "további korlátozás" volt az ONLYOFFICE részéről, amit az AGPLv3 értelmében joguk volt eltávolítani a kódból.

Ez a jogi érvelés már önmagában megállja a helyét. Ezzel be is fejezhetném a gondolatmenetet. De a mai geopolitikai helyzetben nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy egy orosz hátterű cégnek nagyjából nulla esélye van akár európai, akár amerikai bíróságon. Még ha jogilag igaza lenne akkor sem tudná érvényesíteni az érdekeit. De jogilag sincs igazuk az oroszoknak. Saját licencet kellett volna írniuk nem fogni az AGPLv3 licencet és belehentelni két azzal inkompatibilis kiegészítőpontot. 

Ez a tényszerű bemutatása a helyzetnek! 

Optimista kijelentés az lenne, hogy az Euro-Office fork biztosan életben fog maradni. De ilyet nem írtam. Amennyiben életben marad a fork, feltételes módot használtam, akkor teljes copyright kontroll hiányában pont olyan tisztán opensource szoftverré változik mint mondjuk a Linux kernel amin millió entitás copyrightja rajta van, és a GPL licenc az egyetlen közös nevező. 

Mivel EU szinten nagyon megy az informatikai önállósodás témája, a legjobb pillanatot választották. Kirúgták az oroszokat (a saját projektjükből) akik soha nem kaptak volna EU támogatást, és saját kezükbe vették egy fork fejlesztését. Amekkora fos a Collabora szerintem elég jó lapjaik vannak. Persze kellenek fejlesztők is. 

"Állítólag saját maguk is fel fognak venni embereket erre. Hogy hol találnak, az más kérdés, szerintem nincs olyan sok a piacon. "ezer független fejlesztő"? LOL."

A nagy AI-hype miatt vannak leépítések, ezért egyáltalán nem látom ezt lehetetlen küldetésnek. Pár év múlva ha majd bedől jópár AI-utopista szoftverfejlesztőcég valószínűleg újra hiány lesz fejlesztőkből. De most épp vannak és ebből a szempontból is kiválóan időzítettek. Továbbá a hozzájárulók a jövőben vajon továbbra is szívesen át fogják adni a copyrightjukat CLA-val az orosz hátterű Ascensio Systemnek ha lesz Euro-Office alternatíva ahol ezt nem követelik meg tőlük?! Ha túlélik a kezdeti kritikus időszakot nagyon kényelmes helyzetbe kerül az Euro-Office. 

Már korábban is próbálkoztak, írtak valami egyszerű szövegszerkesztőt és táblázatkezelőt (php-ban?)

igen azt en is neztem par eve, de kb semmire se volt hasznalhato

megnyitnak és visszamentenek, abban nem lesz adatvesztés

a gyakorlatban ez azert nem igy van, lattam olyan xlsx-et amiben valami OO altal nem tamogatott cellatipust(?) (legordulo listabol kivalasztas) hasznaltak, megnyitotta de nem mukodott az a cella ahol ez volt, es visszamentes utan mar MS office-al sem.

Nem olyan könnyű office szoftver írni, bár elkezdeni könnyű, szintre hozni nehéz. 

de ez mar tul.keppen keszen van. evek oat nem latok semmi fejlodest benne, de hianyt sem. biztso vannak olyan ritkan hasznalt funkciok amit meg nem tud, de amit az userek egy webes officetol elvarnak azt mar regota tudja.

a build rendszeret kell rendberakjak, mert amikor utoljara neztem akkor ubuntu 14 (!) alatt lehetett csak leforditani, es ugy hogy buildeles kozben huzott le random github repokbol dolgokat. tobbek kozt azt a filet is, amiben a 10 useres korlatozas volt :)

Kezdeti Powerpoint tapasztalatokat követően az office karrierem kezdetén próbálgattam a StarOffice-t, majd az ezredfordulótól OpenOffice-ban írtam a dokumentumaimat és még inkább az előadásaimat is. Később LibreOffice-ra váltottam. Manapság ha előadni megyek, akkor vagy kérek egy LibreOffice telepítést az vetítő gépre, vagy saját laptopról nyomom. Simán megnyílnak a 20 évvel ezelőtti odp előadások diái az aktuális LibreOffice-ban. Eközben többször figyeltem popcorn-nal a kezemben, ahogy a Microsoft infrastruktúrát használó munkatársak nehézségekbe ütköznek. Ráadásul számomra fontos, hogy forráskódból le tudjam fordítani a programot. Szóval aggaszt, hogy a jövőben mit tudok majd használni, ami nyílt és az OpenDocument formátumot LibreOffice szinten tudja támogatni (sok a mozgókép az előadásaim diáiban).

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."