Edukira joan

Dozza

Dozza
Dozza
Italiako udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaDozza
Jatorrizko izenaDozza
Posta kodea40060
ISTAT kodea037025
HerriburuaDozza
Geografia
Koordenatuak44°21′32″N 11°37′40″E / 44.3589865°N 11.6276902°E / 44.3589865; 11.6276902
Mapa
Image
Azalera24 km²
Altitudea190 m
MugakideakCasalfiumanese, Castel San Pietro Terme, Castel Guelfo di Bologna eta Imola
Demografia
Biztanleria6.582 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea274 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0542
Katastro kodeaD360
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBO
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.dozza.bo.it

Dozza Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 6.582 biztanle ditu, 24 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casalfiumanese, Castel San Pietro Terme, Castel Guelfo di Bologna eta Imola.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.216 gizon, 3.297 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.16
 
95-99
 
0.33
0.62
 
90-94
 
1.43
2.15
 
85-89
 
2.37
3.51
 
80-84
 
3.43
4.85
 
75-79
 
5.98
4.79
 
70-74
 
5.37
6.50
 
65-69
 
5.76
6.93
 
60-64
 
8.98
8.99
 
55-59
 
7.83
9.30
 
50-54
 
9.04
6.75
 
45-49
 
6.95
5.44
 
40-44
 
5.88
5.60
 
35-39
 
5.37
5.72
 
30-34
 
4.73
4.54
 
25-29
 
4.88
5.85
 
20-24
 
4.85
6.06
 
15-19
 
5.07
4.54
 
10-14
 
4.79
3.86
 
5-9
 
3.82
3.86
 
0-4
 
3.15
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.236 etxebizitza zeuden: 2.851 (% 88,1) okupatuta eta 385 (% 11,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,9 jabetzan zeuden, % 13,7 alokairuan eta % 10,4 beste titulu batekin.

3.236etxebizitza (2021)
2.851okupatuak
385hutsik (% 11,9)

Erabilera (2021)

2.851
385
Okupatuak (2.851)Hutsik edo ez-okupatuak (385)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,9
13,7
10,4
Jabetzan (75,9)Alokairuan (13,7)Beste titulu batekin (10,4)

2024an 2.909 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.023 (% 35,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.909etxegune (2024)
1.023pertsona bakarrekoak (% 35,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.023
2 kide837
3 kide542
4 kide376
5 kide edo gehiago131

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]