Edukira joan

Merzig

Merzig
Merzig
Alemaniako hiri-udalerria
Image
Image Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Alemania
Alemaniako estatuaImage Sarre
LandkreisMerzig-Wadern District
AlkateaMarcus Hoffeld
Izen ofizialaMerzig
Jatorrizko izenaMerzig
Posta kodea66651–66663 eta 6640
Udalerri kodea10042113
Geografia
Koordenatuak49°26′32″N 6°38′15″E / 49.4422°N 6.6375°E / 49.4422; 6.6375
Mapa
Image
Azalera108,98 km²
Altitudea172 m
Demografia
Biztanleria31.341 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 15.595 (%49,8) (%50,2) 15.746 alt_right
Dentsitatea288 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera369
Telefono aurrizkia06861, 06869
Hiri senidetuakSent Medard de Jalas eta Luckau
MatrikulaMZG
merzig.de, merzig.de… eta merzig.de…

Merzig Alemaniako udalerria da. Sarre estatuan dago, Merzig-Wadern barrutian. Azken zentsuaren arabera 31.341 biztanle zituen 109 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 31.618 biztanle zituen: 15.741 gizonezko (% 49,8) eta 15.879 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,5 ezkongabeak ziren eta % 43,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea29.50030.00030.50031.00031.50032.0001970198019902000201020202030MerzigBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15.741 gizon, 15.878 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.47
 
75+
 
12.64
12.16
 
65-74
 
12.64
23.44
 
50-64
 
24.33
12.09
 
40-49
 
11.31
13.27
 
30-39
 
11.98
6.42
 
25-29
 
5.32
7.44
 
18-24
 
6.63
2.94
 
15-17
 
2.77
8.46
 
6-14
 
7.71
2.64
 
3-5
 
2.38
2.67
 
0-2
 
2.30
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

24.236
6.899
Migrazio-jatorririk gabe (24.236)Migrazio-jatorri osoa (6.899)Migrazio-jatorri partziala (481)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 15.125 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (9.089, % 60,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 117,31 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,16 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 65,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

15.125etxebizitza
117,31 m²batez besteko azalera
6,16 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

9.089
5.226
Jabetzan (9.089)Alokairuan (5.226)Aisialdikoa (78)Hutsik (732)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 65,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (3.543). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.177); eraikin guztien % 85,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (12.548 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra302
2 gela901
3 gela2.234
4 gela3.030
5 gela2.684
6 gela2.432
7 gela edo gehiago3.543

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.831
1919-19491.739
1950-19592.088
1960-19692.177
1970-19791.898
1980-19891.558
1990-19991.668
2000-20091.029
2010-2015484
2016 eta geroago653

Berogailu mota

12.548
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (582)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.091)Bloke-berogailua (Blockheizung) (145)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (12.548)Labe indibiduala (576)Berogailurik gabe (185)

Guztira 10.110 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.328, % 62,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (7.590).[3] Guztira 14.272 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.383, % 37,7).[4]

10.110bizitegi-eraikin
14.272etxegune

Eraikin mota

6.328
1.537
1.820
Etxe bakartua (6.328)Etxe atxikia (bikoitza) (1.537)Ilarako etxea (1.820)Bestelako eraikin mota (422)

Etxebizitza kopurua eraikineko

7.590
1.603
Etxebizitza bakarra (7.590)2 etxebizitza (1.603)3-6 etxebizitza (773)7-12 etxebizitza (119)13 etxebizitza edo gehiago (27)

Etxegunearen tamaina

5.383
4.586
2.129
1.363
Pertsona bakarra (5.383)2 pertsona (4.586)3 pertsona (2.129)4 pertsona (1.363)5 pertsona (524)6 pertsona (281)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]